Nový DMR převaděč OK0DAS Sněžka v provozu

snezka_foto

V pátek 27.6.2014 se po několikaměsíční přípravě podařilo nainstalovat a zprovoznit nový převaděč naší OK DMR sítě pod značkou OK0DAS. Převaděč je umístěn na objektu Česká poštovna na nejvyšší hoře České republiky – na Sněžce (1602 m n.m.). Svým dosahem významně rozšiřuje pokrytí signálem v pásmu UHF a navazuje na pokrytí převaděčů OK0DBF na Suchém vrchu a OK0DMR v Praze.

Převaděč je ojedinělý nejen svým umístěním, ale i hardwarovou konfigurací. Z důvodů prostorové omezenosti byla poprvé v Česku použita pro ostré provozní nasazení (ať už profesionální nebo amatérské) zcela nová převaděčová jednotka Hytera RD625, kompaktní all-in-one DMR převaděč, který se teprve posledních pár týdnů dostává na trh. Díky kontaktu na zahraničního prodejce jsme ho získali velmi rychle a výhodně a po krátkém testování byl nasazen na Sněžku. Převaděč má zabudovaný napájecí zdroj, malé rozměry, VF výkon 25W, možnost zabudování duplexeru a aktivní chlazení. Protože jde o zajímavou novinku, připravujeme o převaděči Hytera RD625 samostatný článek.

Jako duplexer byl použit rovněž velmi kompaktní typ od výrobce ATT Holice, který byl dříve nasazen na převaděči OK0X Praděd, než byl nahrazen dvanáctidutinovým duplexerem Hubner & Suhner.

Vzhledem ke klimatické náročnosti umístění byla na Sněžku vybrána anténa Kathrein K733021, odolná zakrytovaná soustava čtyř dipólů v sektorovém provedení s velmi příznivými vyzařovacími parametry – 120° v horizontální a 50° ve vertikální rovině. Se ziskem 9 dBi a předozadním poměrem >22 dB se jedná o ideální anténu pro toto stanoviště.

snezka_panorama

Převaděč nainstalovali: OK2ZAR, OK1PSU a OK2JIB

Poděkování:
Česká poštovna na Sněžce, za vstřícnost a možnost umístění našeho zařízení
Funkhandel.com Leipzig – Maik Lemp, za rychlé dodání převaděče a dobrou cenu
ATT Plus Holice – Milan Prouza, za rychlé přeladění duplexeru
Českému telekomunikačnímu úřadu – odbor Správy kmitočtového spektra, za to že bez ironie pracují řádně a spolehlivě
Všem přispěvatelům – zejména OK1TZA, OK7AP, OK1ACR, OK9OSY, OK1JM, OK1PSU, OK2ZAR, OK2JIB, o.s. DMR sobě a dalším, za možnost podílet se na této prestižní záležitosti 🙂

snezka_pokryti

Technické parametry převaděče OK0DAS:
Kmitočet TX: 438,300 MHz
Kmitočet RX: 430,700 MHz (-7,6)
VF výkon: 20 W
Polarizace: vertikální
Zařízení: Hytera RD625
Anténa: sektorový 4dipól Kathrein K733021 (max. směr 205°)
Aktivace: Color Code 1
Lokátor: JO70UR
Nadmořská výška: cca. 1605 m n.m.
Provozovatel: občanské sdružení
Vedoucí operátor: OK2ZAR

 

Zajímavosti:

  • Sufix značky OK0DAS byl zvolen z písmen D (jako digitální), A (jako hold prvnímu převaděči v tehdejším Československu – lineárnímu OK0A, pracujícího v letech 1973 – 1982 z dnes již neexistující České boudy právě na Sněžce a zároveň názvu vítězného projektu budovy České poštovny – Anežka) a S (jako Sněžka).
  • Převaděč je umístěn na originální horské stavbě dle projektu architektů M. Rajniše a P. Hoffmana z roku 2005. Konstrukce tzv. Nové České poštovny je dřevěnou skládačkou z 20 tisíc dílů. Byla navržená speciálně pro vrchol Sněžky. Stavba se terénu dotýká pouze dvanácti patkami (zabetonované ocelové profily). Plášť stavby je tvořen zdvojeným sklem a dřevěnými okenicemi, jejichž nastavením je možno Poštovnu proměnit z moderní prosklené budovy v dřevěnou boudu, a přizpůsobit ji tak aktuálním povětrnostním podmínkám. U severní strany Poštovny se tyčí venkovní točité schodiště, které vede na vyhlídkovou terasu. Sklepy původní České boudy byly zachovány, nyní slouží jako zázemí budovy.
  • Kótou Sněžka nejen že probíhá státní hranice s Polskou republikou, ale i elektrická přípojka zde vede z polské strany 🙂 Více o historii staveb na Sněžce a další zajímavosti je možno najít na webu www.snezka.net.

Fotografie z montáže OK0DAS na Sněžce: