DMR

Převaděč OK0BDL Lysá hora v provozu

Ve čtvrtek 16.7.2020 došlo k obnovení provozu OK0BDL na Lysé hoře v Beskydech. Tento převaděč existoval od konce 90. let, po necelých 20 letech byl však demontován a nebyl zájem z řad radioamatérů, aby se o něj někdo postaral a oživil jej, ideálně opět na nejvyšší hoře Moravskoslezských Beskyd.

Loni však došlo k dohodě s původním vedoucím operátorem, přepisu individuálního oprávnění a nyní konečně, po nezbytných technických přípravách, k obnovení na původním stanovišti Lysá hora – meteo. Protože doba za těch 20 let pokročila, převaděč OK0BDL umožňuje i digitální provoz DMR. Z důvodu kontinuity je však zachován i analogový FM provoz, dokonce s původní CTCSS 82,5 Hz, neboť je předpoklad, že řada radioamatérů ze severní Moravy bude mít v paměti své radiostanice toto nastavení. Zachován je samozřejmě i původní kmitočtový pár.

Zatím je provoz ve zkušební fázi, smíšený mód DMR/FM je umožněn díky laskavé zápůjčce firmy DCom Brno, která na omezenou dobu poskytla zařízení převaděče Hytera RD985. Charakteristika chování převaděče je tedy prakticky stejná, jako u totožného zařízení převaděče OK0X na Pradědu. Maximum vyzařování signálu je zhruba západně od Frýdku-Místku. Kvalitní duplexer poskytnul Michal OK2HAZ.

Zatím se ukazuje, že bude třeba na vstup převaděče doplnit přídavný filtr, neboť v FM režimu se často projevuje rušení z nějakého blízkého zdroje. Dalo se to samozřejmě předpokládat, neboť na tomto exponovaném stanovišti je v okruhu několika desítek metrů velké množství aktivních VF zařízení.

Kmitočet TX: 439,425 MHz

Kmitočet RX: 431,825 MHz

VF výkon: 20 W

Polarizace: vertikální

Zařízení: Hytera RD985

Anténní systém: Cardio 330°

Aktivace v FM režimu: CTCSS 82,5 (stejný subtón je vysílán i po dobu TX)

Aktivace v DMR režimu: Color Code 2

CCS7 ID: 420711

Provozovatel: OK2JIB

VO: OK2JIB

V DMR režimu není zatím vytvořena žádná samostatně staticky namapovaná komunikační skupina pro OK0BDL. Naopak je určena jako výchozí TG777, doposud používaná jako domácí na OK0X. Tato skupina je simultánně vysílána oběma převaděči, což jí zajišťuje rozsáhlé pokrytí signálem na podstatné části území severní Moravy, tedy kraje Olomouckého i Moravskoslezského.

Budeme se těšit na spojení ze staronového převaděče na Královně Moravskoslezských Beskyd.

Upgrade převaděče OK0BNJ

9. března 2019 proběhl upgrade převaděče OK0BNJ. Převaděč nyní umožňuje kromě analogového stávajícího FM provozu i digitální provoz DMR a C4FM-FUSION.
DMR provoz je připojen do České národní DMR sítě, C4FM-FUSION je směrován do reflektoru CZ YSF Praha. Funkce přístupu do sítě Echolink zůstala samozřejmě zachována.
Na upgradu se kromě VO převaděče Michala OK1LPD podílel Martin OK4MD (sestavení a odladění MMDVM kontroléru).
Převaděč pokrývá rozsáhlou část území na rozhraní Středočeského a Jihočeského kraje, t.j. Příbramska, Písecka, Táborska, Soběslavska, až po Třeboňsko. Pokrytí nejvíce navazuje na převaděč OK0BNH.

TX 438,775 MHz
RX 431,175 MHz
CTCSS RX i TX 88,5 Hz
DMR ColorCode: 1

Hytera PD985 – první zkušenost

Jakožto příznivec DMR a radiostanic Hytera a Motorola jsem nemohl odolávat dlouho. Po předchozích více než pozitivních zkušenostech s výrobky firmy Hytera, kdy jsem postupně vystřídal stanice řady PD785G (jak VHF tak i UHF), sympatického trpaslíka PD365 a naposledy i amatérský klon PD685G, tedy AR685, jsem se do PD985 zakoukal a prostě sem ji musel mít.
Čerství majitelé této novinky na zahraničních fórech nešetřili chválou (taky aby ne, když už vyplázli cenu, která se všemi dostupnými options přesahuje 1000,- Euro peněz….. 🙂 ) a tím mé nutkání ji mít ještě vzrostlo. Takže někdy v září 2017 už nebylo v mých morálně-volních schopnostech odolat a v mém HamShacku se objevila novinka od firmy Hytera, ruční DMR PD985 pro pásmo UHF.
Na fotografiích to není oproti řadě PD78x žádná velká změna. Po vybalení je ovšem toto zdání pryč. radiostanice má ostřejší rysy, rozměrově je nepatrně vyšší než PD78x, na druhou stranu je o chlup tenčí. Příjemně padne do ruky a kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Tolik k subjektivním dojmům z designu a zpracování. Samozřejmě jsem do stanice hned nasypal připravený codeplug a vrhl se na testování. Upozorňuji, že testování jsem prováděl v praxi, za provozu bez použití sofistifikovaných přístrojů. Tudíž závěry v následujícím odstavci berte jako zkušenosti uživatele z terénu a ne technika testujícího radiostanice v laboratoři.
Co se týká příjmových vlastností tak to co slyšela Motorola DP4801 a Hytera PD 785G to slyšela i Hytera PD985, byť u Motoroly jsem měl pocit nepatrně lepšího zpracování extrémně slabých signálů jak v digitálním tak i v analogovém provozu. Na všech výše jmenovaných stanicích byla použita stejná anténa, konkrétně od fy Motorola (9cm gumišvindl se zeleným kroužkem u konektoru, takto určená do úseku 430-450MHz). Naopak Tyt MD390 zde trošku propadl, tam to nebylo jako v případě Motoroly vs. Hytery o prsa, ale řekl bych že o celou délku…..ne, nebudu korektní, bylo to o parník. Majitelé MD380/MD390 prominou, ale velké M i Hytera v pohodě reprodukovala příchozí signál a u Tytu se to rozpadalo, vrčelo, ozývalo se cosi jako střelba z kulometu…..no nic, staré moudro praví: „Nejsem tak bohatý abych si mohl kupovat levné věci“ a toto byla jasná demonstrace pravdivosti tohoto rčení.
Protože jsem hračička tak jsem si PD985 pořídil samozřejmě i s dostupnými příplatkovými funkcemi. Záznamník hovorů, GPS option, Bluetooth option, SFR option. Ohlédnu-li se zpět a po půlročním úžívání PD985 zhodnotím účelnost investovaných financí do „příplatkové výbavy“, tak za mne asi takhle……:

GPS option – šel bych do něj znovu, posílání polohy do APRS je praktická funkce.
Záznamník hovorů na TF kartu – no upřímně chápu využitelnost v profi provozu, v radioamatérském provozu bych se bez toho obešel.
Bluetooth – pro připojení audio příslušenství příjemná věc. Naopak pro programování v podání filozofie Hytery nic moc. Pomalé, až zoufale pomalé a navíc vyžaduje naistalovaný software a bluetooth drivery Bluesoleil pro komunikaci. Jinak se mi to prostě nepodařilo rozběhat. A nejenom mě, ohlasy jiných uživatelů jsou stejné.
SFR neboli Single frequency repeater – fajn věc když jste někde a potřebujete určité místo vykrýt pro spojení v rámci nějaké izolované skupiny. Prostě to na jednom TimeSlotu poslouchá a na druhém to posílá dál. Stejná funkce jako má Tetra už pár let. Ale funguje to jen v rámci té jedné skupiny v dosahu pokrytí PD985, do žádné sítě to nepřipojíte. Prostě takový standalone repeater. Možná by to šlo využít k prodloužení dosahu oblíbených přenosných hotspotů (DVMega apod.), ale to je na další testování. Ale i kdyby to šlo, tak je to zatraceně drahý extender, HI. To už raději postavit hotspot MMDVM s nějakou 25W Motorolou a jste v tom za pětinu ceny. Takže verdikt, je to fajn na hraní. Jak jsem už napsal, jsem hračička tak tohle bych si asi neodpustil znovu.
Zápory:
Slabší audio přednes než u PD785G a Motoroly DP4xxx, prostě to nehraje tak nahlas. Odhadem o třetinu slabší.
Nekompatibilita baterií. Z PD985 ji do PD7xx dáte, ale obráceně to nejde. PD985 má v těle stanice u horního okraje prostoru pro baterie takové dva výstupky, které zabrání použití baterií ze starší řady. Byť jsou stejné, stejné napětí, rozměry, žere to i stejná nabíječka atd. atd.. viz obrázek níže.

povšimněte si odpovídajících zářezů v horní části na pravé baterii z PD985. (zdroj internet)

Říkal jsem si, že to zase není až tak kritický rozměr toho zatraceného zubu na baterce a jal se hledat pilník. Ano hádáte správně, já do batery-packů z řady PD78x vypiloval tyto nepatrné zoubky. No zoubky, zjednodušeně řečeno jsem na každé straně pilníkem ubral cca 1mm. Kryt akumulátoru má naštěstí dostatečně silné stěny takže nedošlo ani narušení vodotěsnosti akumulátoru. Fakt stačilo málo a můžu spokojeně užívat zásobu battery-packů původně pořízených k PD785G.
(pozn. jediná vada na kráse je, že po zapnutí stanice hodí hlášku „Neoriginální baterie“, ale na funkci rostlináře to nemá sebemenší vliv. Funguje to už pár měsíců).

dvě minuty práce s pilníkem a sedí jako by se tak narodila

Pokud uvažujete o koupi zvažte, jestli potřebujete výše uvedené doplňky. Pokud se bez nich obejdete, tak berte PD785G. Službu v poli odvede stejnou a ještě Vám zbude třeba na pivo.

Autor: Martin OK4MD

Upgrade převaděče OK0BNH

20. února 2018 proběhl upgrade převaděče OK0BNH. Převaděč nyní umožňuje kromě analogového stávajícího FM provozu i digitální provoz DMR a C4FM-FUSION.
DMR provoz je připojen do České národní DMR sítě, C4FM-FUSION je směrován do reflektoru CZ YSF Praha. Funkce přístupu do sítě Echolink zůstala samozřejmě zachována.
Na upgradu se kromě VO převaděče Michala OK1LPD podílel Martin OK4MD (sestavení a odladění MMDVM kontroléru) a Michal OK2HAZ (dar MMDVM kontroleru).
Převaděč pokrývá významnou část Prahy, Prahy – Západ, Berounska, Benešovska včetně oblasti Slapské přehrady a části Příbramska.

TX 438,625 MHz
RX 431,025 MHz
CTCSS RX i TX 88,5 Hz
DMR ColorCode: 1

Autor: Martin OK4MD

Úprava příjmu na OK0DBZ

Dne 10.3.2018 jsme vyjeli prověřit a vyřešit situaci ohledně špatného příjmu převaděče OK0DBZ na Bezdězu. Převaděč trpěl zhoršenou citlivostí již od doby prvotní instalace a situace se časem ještě zhoršila natolik, že převaděč nešel aktivovat z ruční stanice ani na 10 km naprosto přímé viditelnosti. Continue reading

Zprovozněn převaděč OK0DOL

Dne 1.10.2017 byl v testovacím režimu uveden do provozu převaděč OK0DOL, tehdy ještě pod značkou a na kmitočtech OK0XGD. V průběhu následujících týdnů probíhalo testovaní, pokusy a úpravy sestavy. Tento převaděč v současné chvíli plně nahrazuje OK0XGD, které je v současné chvíli již druhým rokem vypnuté a jeho zprovoznění se z časových důvodů odkládá. Continue reading

K čemu je režim Talk Around v DMR a jak na něj

Nedávno jsem se setkal s dotazem, jak zajistit provoz, nebo alespoň příposlech DMR rádiového kanálu, který je běžně převaděčový, tedy semiduplexní, ale může být využíván i v direktním, tedy simplexním režimu. Tento způsob se občas využívá v profesionální sféře z důvodu úspory kmitočtů, simplexně se komunikuje typicky na výstupním kmitočtu převaděče a způsob užití je buď samostatně nastaveným kanálem zvoleným obsluhou, což má původ už v analogovém provozu a nebo o něco chytřejším režimem s názvem Talk Around.

Talk Around je převážně koncipován pro provoz radiosítě při výpadku převaděče. Pokud však nejsme schopni predikovat čas návratu převaděče do provozu, kdy někteří uživatelé zůstanou v režimu DMO a někteří v režimu RMO, nebo jsme v komplikovanější situaci s jedním uživatelem pod pokrytím převaděče a druhým mimo pokrytí, s možností direktní komunikace, nastupuje režim Talk Around. Chytřejší určitě napadne, že oboje by se dalo řešit dobře nastaveným scanováním s automatickou aktivací (autostartem), ale to by nám pokrylo pouze konvenční převaděčový provoz. Pokud bychom byli v režimu TMO a roamovali v radiosíti  s více převaděči, sken nelze využít, neboť nejde kombinovat s roamingem, respektive z roamujícího kanálu nelze scanlist, ve kterém je kanál přítomen, aktivovat.

Příklad

Máme dva uživatele, s volacími znaky FRANTA a LOJZA. Oba mají radiostanice nastaveny na převaděčový kanál, s roamingem na další převaděče v rozsáhlejší radiosíti. FRANTA je dispečerem velké budovy, jde o uživatele znalého, komunikačně odborně vyškoleného. LOJZA je prostý topič, má na starosti topení v celé budově a kotelnu, jde o uživatele jen základně komunikačně poučeného, nicméně co se týká pokynů, spolehlivého. Vše skvěle funguje. LOJZA ovšem v jeden moment hlásí, že odchází do kotelny a pak se s ním spojení přeruší. Hluboko v suterénu budovy je mimo dostupnost nejbližšího převaděče. FRANTA, pobývající v kanceláři v pátem patře s ním má ale naléhavou potřebu komunikovat, přesto že jsou od sebe vzdušnou čarou desítky metrů a FRANTA má plný signál z převaděče za městem, spojení se zdá nemožné. Situace je stále více dramatická. FRANTA si ovšem vzpomíná na školení, mačká na radiostanici malé tlačítko a poté tiskne PTT a hovoří do mikrofonu. LOJZA, který mezitím usnul na hromadě uhlí, ho konečně slyší a zavírá kohout na kotli, kterému zbývaly okamžiky do výbuchu. Snaží se odpovědět, což sice nejde, ale kritická situace je zažehnána. Pak dostává pokyn, že má stisknou také malé tlačítko a konečně se slyší oba dva navzájem. Dramatická situace má tak šťastný konec 🙂 Podobný modelový případ je možný si představit i jako uživatele, který se nachází v horách vysoko na svahu kopce (alias FRANTA) a druhého uživatele, který je pod ním jen stovky metrů na přímou viditelnost, ale hluboko v údolí mimo pokrytí převaděče (alias LOJZA). Místo kotle si představme třeba hrozící sněhovou lavinu 🙂

Realita

Režim RMO v DMR určuje pouze rozdílnost TX a RX kmitočtů, jinak je radiostanice v režimu DMO. Oba přenosy používají odlišný způsob signalizace, proto tedy nejde ani pouhý poslech kanálu v rozdílném režimu, přestože ostatní parametry (Color Code, Timeslot, TalkGroup, apod.) se shodují. Aktivací režimu Talk Around se dává radiostanici pokyn, že má sice přejít do direktního (DMO) módu na výstupním kmitočtu převaděče, ale zároveň má provádět příposlech převaděčového (RMO) módu.

Při zapnutém Talk Aroundu je možno poslouchat obojí – direktní i převaděčový DMR provoz a je umožněna skupinová i privátní relace v direktním módu.

Nevýhody

 • První nevýhodou je, že funkce Talk Around nejde nakonfigurovat jako výchozí, je pouze na vyžádání obsluhou.
 • Druhou nevýhodou je nutnost povolení vysílacích kritérií na kanále do volného stavu, čímž se zbavíme základní komunikační ochrany proti neukázněným uživatelům (ti si budou moci skákat do relací a mazat se navzájem). Proč je to nutné? Kdybychom to neprovedli, uživatel FRANTA by v okamžiku, kdy potřeboval volat uživatele LOJZA, ale zrovna naběhl provoz na převaděči, musel vyčkat až tamější spojení nebo datový přenos utichne (lhostejno kdyby byl na jiném timeslotu, protože převaděč při svém provozu plní kanál oba časovými rámci). A mezitím by kotel třeba vybuchnul 🙂
 • Třetí nevýhodou je, že užití funkce Talk Around je asynchronní, pro oboustrannou komunikaci musí být aktivována na obou koncích komunikačního řetezce. Ovšem jak jsme si uvedli v modelové situaci, na probuzení uživatele LOJZA a předání krátkého povelu, stačila i komunikace jednostranná.

Zkušenější uživatelé a znalci CPS prostředí pro programování radiostanic se již chytají, protože zaškrtávátko Talk Around moc dobře znají. Jenže jak jsme si uvedli, jenom zaškrtnou nestačí, takže si pojďme ukázat jak na to, na příkladu konfigurace Hytery PD785G a Motoroly DP4601 (za jejíž zapůjčení děkuji Michalovi OK2HAZ).

Nastavení Motoroly

 1. Na kartě příslušného kanálu zaškrtneme checkbox Allow Talkaround. moto_talk_around_on_channel
 2. Na kartě kanálu zůstaneme a v rámci TX nastavíme vysílací kritéria na přepínači Admit Criteria na hodnotu Always a na přepínači In Call Criteria na hodnotu Follow Admit Criteria. moto_talk_around_admit_criteria
 3. V menu Buttons a rámci Radio Buttons si namapujeme aktivaci Talk Aroundu na tlačítko, v tomto případě na Side Button 1 (umístěné nad PTT), na jeho dlouhý stisk, tedy ve sloupci Long Press nastavíme hodnotu Repeater/Talkaroundmoto_talk_around_button_set
 4. V menu General Settings můžeme nechat defaultní hodnoty časovačů Talkaround Group Call Hang Time na hodnotě 4000 milisekund a Talkaround Private Call Hang Time na hodnotě 7000 milisekund.

Nastavení Hytery

 1. Na kartě příslušného kanálu zaškrtneme checkbox Talk Around hyt_talk_around_on_channel
 2. Na kartě kanálu zůstaneme a v rámci Tx nastavíme vysílací kritéria na přepínači Tx Admit na hodnotu Always Allow a na přepínači In Call TX Admit na hodnotu Follow TX Admit. hyt_talk_around_tx_admit
 3. V menu Conventional → General Setting → Buttons si namapujeme aktivaci Talk Aroundu na tlačítko, v tomto případě na SK1 (umístěné nad PTT), na jeho dlouhý stisk, tedy ve druhém sloupci u přepínače SK1 Long nastavíme hodnotu Talk Around. hyt_talk_around_button_set

 Reálné použití

Po přeprogramování radiostanice se přepneme kanálovým voličem na příslušný kanál a dlouhým stiskem výše uvedeného tlačítka režim Talk Around aktivujeme. Pokud jsme všechno dobře nastavili, na Motorole se změní režim RMO (který není nijak zvlášť označen) na DMO (označen symbolem na displeji s pravostrannou šipkou mezi dvěma svislými čárkami) a na Hyteře se změní označení režimu na displeji z RM na symbol DM. Opětovným dlouhým stiskem téhož tlačítka Talk Around zase deaktivujeme a přejdeme zpět do převaděčového režimu. A to je vše, co stačilo Frantovi i Lojzovi 🙂

 

 

SMS zprávy mezi Motorolou a Hyterou

Největším problémem od začátku existence standardu DMR, který se daří řešit jen zvolna a neúplně, je nekompatibilita řady funkcí a přenosů na aplikační úrovni. Naštěstí již před nějakou dobou se podařil na úrovni DMR Asociace jakýsi pokrok, který zavedl určité sjednocení alespoň některých služeb. Dnes se podíváme na to, jak zprovoznit funkci krátkých textových zpráv, tedy SMS (přestože ve standardu DMR se označují zkratkou TMS – Text Message Service). A mrkneme rovnou na dva majoritní rivaly – Motorolu a Hyteru, neboť ti jsou v záležitosti kompatibility (na rozdíl od většiny čínských výrobců) relativně nejdále.

Přestože na internetu lze najít pár návodů a videí, jak na to, pokusy často končily zprovozněním na úrovni přenosu v simplexním kanále. Jakmile se zkoušení přešlo do převaděčového, nebo dokonce multisite síťového provozu, spolehlivost přenosu rapidně klesala. Málokdo se nad problémem zamyslel a dotáhl řešení do konce.

Trochu netradičně si dovolím udělat závěr ještě v úvodu 🙂 Motorola se svým řešením ohledně DMRA (tak se obecně nazývají záležitosti kolem kompatibility, protože každý výrobce má své proprietární označení) výhrává oproti Hyteře na celé čáře. Klíčové nastavení, což je typ datového nosiče, lze totiž u Motoroly nakonfigurovat na úrovni každého kanálu samostatně, kdežto u Hytery jde o nastavení pro celou radiostanici. Důvtipnější si domyslí praktický dopad celého řešení 🙁 Jediné, co lze Motorole vytknout, se netýká techniky, ale obchodní politiky, protože uvedený návod neplatí pro řadu DP360x, kde je vývoj firmware zakonzervován a zůstává v ní proprietární datový nosič MSI.

Níže uvedený návod je demonstrován na radiostanicích Hytera PD785G a Motorola DP4601 (za jejíž zapůjčení děkuji Michalovi OK2HAZ). Podpora DMRA u Hytery je od verze firmware R5.5 a u Motoroly od verze R2.4.

Nastavení Motoroly

 1. Otevřeme CPS a na kartě Network ověříme, že nám chodí data na displej a ne na kabel, což znamená, že přepínač Forward to PC musí být na hodnotě Disabledmoto_network_set
 2. Na kartě General Settings nastavíme délku předklíčování v poli TX Preamble Duration na hodnotu 960 milisekundmoto_gen_set
 3. Na kartě příslušného kanálu nastavíme kompresi hlaviček v přepínači Compressed UDP Data Header na hodnotu DMR Standard a datový nosič SMS v přepínači Text Message Type také na hodnotu DMR Standardmoto_channel_set

Nastavení Hytery

 1. Otevřeme CPS a na kartě Conventional → General Setting → Network ověříme, že nám chodí data na displej a ne na kabel, což znamená, že checkbox Forward To PC musí být odškrtnutýhyt_network_set
 2. Na kartě Conventional → Digital Common → Basic nastavíme v rámci Basic Setting délku předklíčování v poli TX Preamble Duration na hodnotu 960 milisekund a časovač vyčkání na potvrzení v poli Wait Ack Delay na hodnotu 1020 milisekundhyt_common_set1
 3. Na kartě Conventional → Digital Common → Basic zůstaneme a nastavíme v rámci Miscellaneous typ datového nosiče v přepínači Data Bearer Service na hodnotu Compressed IPhyt_common_set2

A to je vše. Popsané nastavení bylo testováno jak při přenosu SMS v rámci jednoho převaděče (OK0DMR), tak i mezi převaděči navzájem (OK0DMR ↔ OK0DAS). Jak to funguje, se můžete podívat na videu níže. Za kvalitu videa se předem omlouvám, jsem technik, ne kameraman.

Mezinárodní a alternativní ID již i v OK-DMR síti

Tento článek již není platný. Podpora cizých ID byla ukončena.

Od 1.3.2016 vstupuje v platnost úprava Základních pravidel provozu DMR radioamatérské sítě, která byla schválena na poslední schůzi našeho občanského sdružení.

Konkrétně se úprava týká bodu číslo 1, v tomto původním znění

ID je pětimístné, v rozsahu 10100 až nekonečno. ID je jedinečné v síti a je vázáno na volací značku.

a mění se na nové znění takto

Národní ID je pětimístné, ve tvaru 10xxx. ID je jedinečné v síti a je vázáno na volací značku. Stávajícímu uživateli národního ID může být na požádání povoleno v síti alternativní nekolizní ID.

Tímto reagujeme na nově vzniklou poptávku, která se týká zejména využívání mezinárodních ID v systému CCS7.

Proč až nyní?

Naše síť začala vznikat v roce 2011. Tehdy jediný existující číslovací plán, který se dal převzít, měla síť DMR-MARC, čistě Mototrbo záležitost, ke které jsme se z technologických důvodů nemohli připojit, takže ani nebyl důvod přebírat jejich způsob číslování, který ani nebyl zcela stoprocentně přenositelný na naše podmínky. Protože jsme se chtěli vyvarovat nedobrých zkušeností např. z Polska, kde se způsob číslování ID měnil asi třikrát za poměrně krátkou dobu, což se samozřejmě nesetkalo vždy s nadšenou odezvou uživatelů, princip robustnosti nám velel vyčkat, až se situace vykrystalizuje a vznikne reálná poptávka po jiném číslování.

Co tím řešíme?

Vnímavý čtenář si jistě všiml slova „alternativní“ v titulku příspěvku. Není totiž naším cílem pokrýt jenom v současné době nejvíce se rozšiřující systém CCS7, ale jít ještě o krok dál. Nynější úprava by tedy měla řešit tento okruh otázek:

 • Mám ID již z dřívějška přidělené ze sítě DMR-MARC a používám ho v zahraničí, mohu jej využít v síti OK-DMR?
 • Nechal jsem se zaregistrovat v systému CCS7, protože psali na dstarovém webu, že to bude do budoucna nutnost, mohu s ním komunikovat i v síti OK-DMR?
 • Před mnoha lety jsem utratil nějaké dolary za hezké ID v síti Echolink a rád bych toto pro mne lehce zapamatovatelné číslo používal i v OK-DMR, můžu?
 • Mám DMR radiostanici z naší profesionální radiosítě, s firemním ID, nemám problém si naprogramovat amatérské kmitočty, ale nemůžu lehce měnit ID, není to Hytera, je nějaké řešení?
 • Koupil jsem si hotspot DV4mini, ale striktně vyžaduje ID ve tvaru CCS7, takže na něj doposud jen smutně koukám, dalo by se s tím něco dělat?

Odpověď na všechny otázky je samozřejmě ANO 🙂

Jaký je další postup?

Tak jako doposud, napište nám prostý a stručný email. Nevyžadujeme žádné kopie amatérských povolení od ČTÚ, proto nám neposílejte naskenované kopie koncesí, rodné listy matek, apod. Dodržujeme platnou legislativu a nehrajeme si na žádnou instituci. Koncese obsahují osobní údaje, nad jejich ochranou bdí v ČR pro tento účel zřízený úřad a jejich sběrem bychom se dopouštěli porušování zákona, rovněž za těmito účely existujícího. A protože občanské sdružení je právnickou osobou, mohla by nám hrozit tučná pokutička…

Stávající uživatel národního ID to má jednodušší, stačí napsat v případě zájmu zprávu, že chcete využívat takové nebo jiné ID konkrétního typu (MARC, CCS7, Echolink, profi, jiné…), pokud bude nekolizní, přidáme ho do databáze. ID v cizí databázi neověřujeme, předpokládáme, že uživatel, který má koncesi, je na dostatečné mentální úrovni, aby ho nekradl někomu cizímu. V opačném případě bychom museli uplatnit bod č. 10 našich provozních pravidel a to bychom velmi neradi 🙁

Nový uživatel to nemá o moc komplikovanější. Byť si nechceme nechat zasílat žádné úřední listiny, něco málo o uživatelích nás zajímá. Takové obvyklé minimum je křestní jméno, QTH a typ radiostanice, pro statistiku je to fajn a stačí nám to 🙂 A doplnit, zda je zájem jenom o národní ID nebo i alternativní ID. To je vše.

Co dále s národními ID?

Naše původní „desítkové“ ID zůstávají a jsou nyní označovány jako národní. Jsou přidělena vždy. Mají jednu zásadní výhodu. Na rozdíl od mezinárodních ID můžete národních ID mít víc k jedné volací značce. K čemu to může být dobré? Zkrátka pokud chcete experimentovat, bádat a testovat (což je docela zásadní pilíř radioamatérské činnosti) a máte k tomu dvě radiostanice, brzy zjistíte, že duplicita ID v síti sice nezpůsobí žádnou katastrofu, ale pro některé experimenty a způsoby spojení je nežádoucí. Pokud se nechystáte na provoz v jiných DMR sítích, národní ID může i postačovat na běžný vnitrostátní provoz.

Má celá věc nějaké ale?

Z důvodu technického omezení alokace paměti na našich převaděčích Hytera je počet ID celkově limitován. Proto nelze přidělovat ID do nekonečna a ve svých žádostech prosím přistupujte k potřebě alternativního ID racionálně, tedy ne ve smyslu „je to cool, chci to“, ale spíš „potřebuji to a budu to skutečně využívat“. Děkujeme.

Které ID můžu používat?

Budete-li mít dva typy ID, používejte kterékoliv z nich dle potřeby. Pozor, nadále platí Provozní řád i Základní pravidla provozu DMR radioamatérské sítě a přidělením kteréhokoliv ID na vaši žádost, s nimi vyslovujete souhlas.