Převaděče.cz

Upgrade převaděče OK0BNJ

9. března 2019 proběhl upgrade převaděče OK0BNJ. Převaděč nyní umožňuje kromě analogového stávajícího FM provozu i digitální provoz DMR a C4FM-FUSION.
DMR provoz je připojen do České národní DMR sítě, C4FM-FUSION je směrován do reflektoru CZ YSF Praha. Funkce přístupu do sítě Echolink zůstala samozřejmě zachována.
Na upgradu se kromě VO převaděče Michala OK1LPD podílel Martin OK4MD (sestavení a odladění MMDVM kontroléru).
Převaděč pokrývá rozsáhlou část území na rozhraní Středočeského a Jihočeského kraje, t.j. Příbramska, Písecka, Táborska, Soběslavska, až po Třeboňsko. Pokrytí nejvíce navazuje na převaděč OK0BNH.

TX 438,775 MHz
RX 431,175 MHz
CTCSS RX i TX 88,5 Hz
DMR ColorCode: 1

Expedice Serbia – Montenegro 2018

25.4.2018 ve večerních hodinách vyrážíme spolu s radioklubem OK1KZL na radioamatérskou expedici do Srbska a Černé Hory. V plánu je aktivovat  několik WWFF lokalit v obou zemích a být po večerech QRV na KV. Dnes dorazila potěšující zpráva, v Černé Hoře nám byla přidělena expediční volací značka 4O1KZL.
Na srbskou značku stále čekáme.

Autor: Martin OK4MD

Hytera PD985 – první zkušenost

Jakožto příznivec DMR a radiostanic Hytera a Motorola jsem nemohl odolávat dlouho. Po předchozích více než pozitivních zkušenostech s výrobky firmy Hytera, kdy jsem postupně vystřídal stanice řady PD785G (jak VHF tak i UHF), sympatického trpaslíka PD365 a naposledy i amatérský klon PD685G, tedy AR685, jsem se do PD985 zakoukal a prostě sem ji musel mít.
Čerství majitelé této novinky na zahraničních fórech nešetřili chválou (taky aby ne, když už vyplázli cenu, která se všemi dostupnými options přesahuje 1000,- Euro peněz….. 🙂 ) a tím mé nutkání ji mít ještě vzrostlo. Takže někdy v září 2017 už nebylo v mých morálně-volních schopnostech odolat a v mém HamShacku se objevila novinka od firmy Hytera, ruční DMR PD985 pro pásmo UHF.
Na fotografiích to není oproti řadě PD78x žádná velká změna. Po vybalení je ovšem toto zdání pryč. radiostanice má ostřejší rysy, rozměrově je nepatrně vyšší než PD78x, na druhou stranu je o chlup tenčí. Příjemně padne do ruky a kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Tolik k subjektivním dojmům z designu a zpracování. Samozřejmě jsem do stanice hned nasypal připravený codeplug a vrhl se na testování. Upozorňuji, že testování jsem prováděl v praxi, za provozu bez použití sofistifikovaných přístrojů. Tudíž závěry v následujícím odstavci berte jako zkušenosti uživatele z terénu a ne technika testujícího radiostanice v laboratoři.
Co se týká příjmových vlastností tak to co slyšela Motorola DP4801 a Hytera PD 785G to slyšela i Hytera PD985, byť u Motoroly jsem měl pocit nepatrně lepšího zpracování extrémně slabých signálů jak v digitálním tak i v analogovém provozu. Na všech výše jmenovaných stanicích byla použita stejná anténa, konkrétně od fy Motorola (9cm gumišvindl se zeleným kroužkem u konektoru, takto určená do úseku 430-450MHz). Naopak Tyt MD390 zde trošku propadl, tam to nebylo jako v případě Motoroly vs. Hytery o prsa, ale řekl bych že o celou délku…..ne, nebudu korektní, bylo to o parník. Majitelé MD380/MD390 prominou, ale velké M i Hytera v pohodě reprodukovala příchozí signál a u Tytu se to rozpadalo, vrčelo, ozývalo se cosi jako střelba z kulometu…..no nic, staré moudro praví: „Nejsem tak bohatý abych si mohl kupovat levné věci“ a toto byla jasná demonstrace pravdivosti tohoto rčení.
Protože jsem hračička tak jsem si PD985 pořídil samozřejmě i s dostupnými příplatkovými funkcemi. Záznamník hovorů, GPS option, Bluetooth option, SFR option. Ohlédnu-li se zpět a po půlročním úžívání PD985 zhodnotím účelnost investovaných financí do „příplatkové výbavy“, tak za mne asi takhle……:

GPS option – šel bych do něj znovu, posílání polohy do APRS je praktická funkce.
Záznamník hovorů na TF kartu – no upřímně chápu využitelnost v profi provozu, v radioamatérském provozu bych se bez toho obešel.
Bluetooth – pro připojení audio příslušenství příjemná věc. Naopak pro programování v podání filozofie Hytery nic moc. Pomalé, až zoufale pomalé a navíc vyžaduje naistalovaný software a bluetooth drivery Bluesoleil pro komunikaci. Jinak se mi to prostě nepodařilo rozběhat. A nejenom mě, ohlasy jiných uživatelů jsou stejné.
SFR neboli Single frequency repeater – fajn věc když jste někde a potřebujete určité místo vykrýt pro spojení v rámci nějaké izolované skupiny. Prostě to na jednom TimeSlotu poslouchá a na druhém to posílá dál. Stejná funkce jako má Tetra už pár let. Ale funguje to jen v rámci té jedné skupiny v dosahu pokrytí PD985, do žádné sítě to nepřipojíte. Prostě takový standalone repeater. Možná by to šlo využít k prodloužení dosahu oblíbených přenosných hotspotů (DVMega apod.), ale to je na další testování. Ale i kdyby to šlo, tak je to zatraceně drahý extender, HI. To už raději postavit hotspot MMDVM s nějakou 25W Motorolou a jste v tom za pětinu ceny. Takže verdikt, je to fajn na hraní. Jak jsem už napsal, jsem hračička tak tohle bych si asi neodpustil znovu.
Zápory:
Slabší audio přednes než u PD785G a Motoroly DP4xxx, prostě to nehraje tak nahlas. Odhadem o třetinu slabší.
Nekompatibilita baterií. Z PD985 ji do PD7xx dáte, ale obráceně to nejde. PD985 má v těle stanice u horního okraje prostoru pro baterie takové dva výstupky, které zabrání použití baterií ze starší řady. Byť jsou stejné, stejné napětí, rozměry, žere to i stejná nabíječka atd. atd.. viz obrázek níže.

povšimněte si odpovídajících zářezů v horní části na pravé baterii z PD985. (zdroj internet)

Říkal jsem si, že to zase není až tak kritický rozměr toho zatraceného zubu na baterce a jal se hledat pilník. Ano hádáte správně, já do batery-packů z řady PD78x vypiloval tyto nepatrné zoubky. No zoubky, zjednodušeně řečeno jsem na každé straně pilníkem ubral cca 1mm. Kryt akumulátoru má naštěstí dostatečně silné stěny takže nedošlo ani narušení vodotěsnosti akumulátoru. Fakt stačilo málo a můžu spokojeně užívat zásobu battery-packů původně pořízených k PD785G.
(pozn. jediná vada na kráse je, že po zapnutí stanice hodí hlášku „Neoriginální baterie“, ale na funkci rostlináře to nemá sebemenší vliv. Funguje to už pár měsíců).

dvě minuty práce s pilníkem a sedí jako by se tak narodila

Pokud uvažujete o koupi zvažte, jestli potřebujete výše uvedené doplňky. Pokud se bez nich obejdete, tak berte PD785G. Službu v poli odvede stejnou a ještě Vám zbude třeba na pivo.

Autor: Martin OK4MD

C4FM-Fusion reflektor CZYSF PRAHA

Jedním z dalších našich projektů je i náš reflektor CZ YSF PRAHA pro propojení převaděčů systému YAESU Fusion C4FM a „homebrew“ převaděču či hotspotů na bázi MMDVM.
Jelikož firma YAESU neuvolnila svůj nativní síťový protokol Wires-X digitálního sytému C4FM-Fusion jako Open-Source a a tím nebylo umožněno k WIRES-X síti připojit homebrew převaděče a hotspoty, vznikl díky práci Jonathana G4KLX konkurenční způsob jak propojit YAESU a MMDVM převaděče. Jonathan napsal software YSF Reflektor, který umožnil radioamatérům to co síť Wires-X neumožňovala.
Již v létě roku 2017 jsme díky tomu spustili server, na kterém beží YSF reflektor umožňující propojit nejenom převaděče Fusion fy YAESU, ale i převaděče postavené na bázi kontroléru MMDVM. Možnost připojení do systému se tak otevřela nejen pro převaděče, ale i pro hotspoty (DVMEGA, DV4Mini, OpenSpot a další).
V současné době náš reflektor CZ YSF PRAHA spojuje v jeden systém největší množství převaděčů C4FM-Fusion v ČR. Páteřními body sítě jsou převaděče Praha-Strahov OK0DBY a Černolice OKBNH, doplněné převaděči Krkonoše OK0DFR, Lipník u Benátek n/J. OK0TAD v Čechách a Mohelnice OK0DSL a Olomouc OK0DOL na Moravě. Páteřní převaděče jsou připojeny trvale, další dle uvážení VO buď trvale nebo ON-DEMAND (pokud jste v dosahu daného převaděče sami si ho pomocí radioastanice a tlačítka DX – WIRES-X připojíte)
Převaděč Praha-Strahov OK0DBY je navíc propojen do sítě Wires-X a tím zpřístupňuje tuto síť i pro ostatní převaděče a hotspoty v síti CZ YSF PRAHA.
Dashboard a stav reflektoru lze sledovat na adrese http://185.32.183.148/ysf .

Autor: Martin OK4MD

Upgrade převaděče OK0BNH

20. února 2018 proběhl upgrade převaděče OK0BNH. Převaděč nyní umožňuje kromě analogového stávajícího FM provozu i digitální provoz DMR a C4FM-FUSION.
DMR provoz je připojen do České národní DMR sítě, C4FM-FUSION je směrován do reflektoru CZ YSF Praha. Funkce přístupu do sítě Echolink zůstala samozřejmě zachována.
Na upgradu se kromě VO převaděče Michala OK1LPD podílel Martin OK4MD (sestavení a odladění MMDVM kontroléru) a Michal OK2HAZ (dar MMDVM kontroleru).
Převaděč pokrývá významnou část Prahy, Prahy – Západ, Berounska, Benešovska včetně oblasti Slapské přehrady a části Příbramska.

TX 438,625 MHz
RX 431,025 MHz
CTCSS RX i TX 88,5 Hz
DMR ColorCode: 1

Autor: Martin OK4MD

Úprava příjmu na OK0DBZ

Dne 10.3.2018 jsme vyjeli prověřit a vyřešit situaci ohledně špatného příjmu převaděče OK0DBZ na Bezdězu. Převaděč trpěl zhoršenou citlivostí již od doby prvotní instalace a situace se časem ještě zhoršila natolik, že převaděč nešel aktivovat z ruční stanice ani na 10 km naprosto přímé viditelnosti. Continue reading

Zprovozněn převaděč OK0DOL

Dne 1.10.2017 byl v testovacím režimu uveden do provozu převaděč OK0DOL, tehdy ještě pod značkou a na kmitočtech OK0XGD. V průběhu následujících týdnů probíhalo testovaní, pokusy a úpravy sestavy. Tento převaděč v současné chvíli plně nahrazuje OK0XGD, které je v současné chvíli již druhým rokem vypnuté a jeho zprovoznění se z časových důvodů odkládá. Continue reading

Česká DMR exkurze v Čínské lidové republice

Při příležitosti prvního výročí návštěvy prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga v Praze, která se konala ve dnech 28.-30.3.2016, navštívila přesně o rok později, na pozvání soudruha Sung Ťio Wanga, marketing managera firmy TYT Electronics, tříčlenná delegace Občanského sdružení DMR Sobě, město Nan’an v jihočínské provincii Fujian.

Delegace byla pod záštitou Česko-čínské obchodní komory a vzhledem k tomu, že náklady na ni byly plně hrazeny z fondu komory a z důvodu omezené kapacity zvláštního leteckého spoje Praha – Quanzhou, byli její účastníci vybráni se vší odpovědností. Exkurze se za DMR Sobě zůčastnil bratr zakladatel a doživotní náčelník-předseda Petr OK2ZAR, dále tajemník pro expanzi sdružení směrem na dálný východ a možná i dál, bratr zakladatel Broněk OK2JIB a vrchní konstruktér a seřizovač sdružení, bratr zakladatel Michal OK2HAZ.

Soudruh Sung Ťio Wang provedl delegaci sdružení DMR Sobě na návštěvě výrobního závodu společnosti Quanzhou Nanan TYT Electronics Co., Ltd.. Zástupci sdružení ocenili píli a um čínských pracujících a nešetřili slovy chvály při následných testech radiostanic Tytera a Retevis, které jim byly představeny. Vyzdvihli zejména kvalitu a také krásu čínských radiostanic, která je v dnešní době vysoko nad  úrovní výrobků firem typu Motorola, Icom a dalších, které se neštítí přiživovat se na úspěších firmy Quanzhou Nanan TYT Electronics Co., Ltd. a produkujících plagiáty radiostanic této úspěšné a pokrokové firmy.

Exkurze výrobního závodu – zleva: bratr zakladatel a doživotní náčelník-předseda OK2ZAR, Sung Ťio Wang (marketing manager TYT Electronics), Sophia Wang (product manager TYT Electronics), bratr zakladatel a tajemník pro expanzi sdružení směrem na dálný východ a možná i dál, OK2JIB.

 

Bratr zakladatel a doživotní náčelník-předseda OK2ZAR je bouřlivě vítán ovacemi vestoje na schůzi místní buňky česko-čínské obchodní komory. Na tomto zasedání s manažery místních podniků elektrotechnického průmyslu přednesl krátký, ale úderný projev, v němž zdůraznil význam českých radioamatérů jako odpovědných testerů široké škály výrobků čínské radiotechniky, s vírou v další pokračování této mezinárodní, oboustranně výhodné spolupráce.

 

Tajemník pro expanzi sdružení na Dálný Východ a možná ještě dál, bratr zakladatel Broněk OK2JIB, předvádí analýzu antén představitelům ozbrojených složek Dálného Východu.

 

Vrchní konstruktér a seřizovač sdružení, bratr zakladatel Michal OK2HAZ, si na vlastní kůži vyzkoušel výrobu radiostanic Tytera na pracovišti firmy TYT Electronics. Na této ukázkové montážní lince, vybavené špičkovými technologiemi, s intenzivní mírou robotizace a automatizace výrobních postupů, obsluhovaném pouze v nejnutnější míře vysoce kvalifikovanými operátory, seznámil zaměstnance podniku s metodou tzv. „horkého spojování součástek“.

 

Tajemník pro expanzi sdružení na Dálný Východ a možná ještě dál, bratr zakladatel Broněk OK2JIB, na setkání s dětským podnikovým radioklubem, tvořeném dětmi zaměstnanců TYT Electronics, přednáší o blízké budoucnosti, kdy nejen naše sítě budou propojeny a internacionální heslo „Radioamatéři všech zemí, spojte se“ bude reálně naplněno.

 

Po exkurzi ve výrobním závodě se bratr zakladatel a doživotní náčelník-předseda Petr OK2ZAR zůčastnil neformálního setkání se zástupci dělníků, kde pronesl projev o problémech českých radioamatérů, odkázaných pouze na zaostalé západní technologie. V atmosféře soudružského porozumění vyjádřil přání k prohloubení obchodní spolupráce naší země s Čínou a s nadějí lepších zítřků nejen pro české radioamatéry. Dělníci výrobního závodu několikrát spontánně přerušili projev bratra zakladatele a doživotního náčelníka-předsedy neustávajícím potleskem.

Vrchní konstruktér a seřizovač sdružení, bratr zakladatel Michal OK2HAZ, mezitím na pozvání Sophie Wang, product managerky TYT Electronics, navštívil nejmodernější technologickou linku, chloubu podniku, která umožnila intenzifikaci produkce, zlevnění výroby a tím i dostupnost radiostanic Tytera a Retevis i pro západoasijský trh, Českou republiku především. Se zájmem neodolal nabídce a sám si výrobu těchto špičkových výrobků vyzkoušel.

Tajemník pro expanzi sdružení na Dálný Východ a možná ještě dál, bratr zakladatel Broněk OK2JIB, se zůčastnil krátkého neformálního setkání se zástupci ozbrojených sil, kterým předvedl anténní analyzátor ukrajinské výroby, který se do České republiky dodává za nehoráznou částku. Ukázka byla přijata s velkým zájmem, konstrukce zařízení byla čínskou stranou podrobně zadokumentována a bylo přislíbeno urychlené vyvinutí zcela stejného zařízení za podstatně příznivější cenu. Následně byl bratr zakladatel Broněk OK2JIB pozván do místního dětského radioklubu, kde nadšeným juniorům, nedočkavým na mezikontinentální spojení na bázi DMR, široce popsal možnosti propojování dnešních digitálních sítí.

Jako projev porozumění a podpory rozvoje DMR technologie, poté zástupci firmy věnovali našim bratrům zakladatelům 30 ks radiostanic MD-380, které budou věnovány nemajetným českým radioamatérům.

Víkendový výpadek provozu OK0X Praděd

Z důvodu rekonstrukce NN rozvodny a instalace nových rozvaděčů a kabeláže na TV vysílači Jeseník – Praděd bude probíhat o víkendu 2.8. – 3.8.2016 energetická výluka celého objektu, včetně FM+DMR převaděče OK0X a APRS digi OK0X-2, v tomto rozsahu:

2.8.2016 v čase od 9.00 do 17.00 hodin – krátkodobý výpadek při přepojování do provizorního rozvaděče

3.8.2016  v čase od 6.00 do 15.00 hodin – úplná odstávka napájení

1 2 3 5