Aktuality

Převaděč OK0BDL Lysá hora v provozu

Ve čtvrtek 16.7.2020 došlo k obnovení provozu OK0BDL na Lysé hoře v Beskydech. Tento převaděč existoval od konce 90. let, po necelých 20 letech byl však demontován a nebyl zájem z řad radioamatérů, aby se o něj někdo postaral a oživil jej, ideálně opět na nejvyšší hoře Moravskoslezských Beskyd.

Loni však došlo k dohodě s původním vedoucím operátorem, přepisu individuálního oprávnění a nyní konečně, po nezbytných technických přípravách, k obnovení na původním stanovišti Lysá hora – meteo. Protože doba za těch 20 let pokročila, převaděč OK0BDL umožňuje i digitální provoz DMR. Z důvodu kontinuity je však zachován i analogový FM provoz, dokonce s původní CTCSS 82,5 Hz, neboť je předpoklad, že řada radioamatérů ze severní Moravy bude mít v paměti své radiostanice toto nastavení. Zachován je samozřejmě i původní kmitočtový pár.

Zatím je provoz ve zkušební fázi, smíšený mód DMR/FM je umožněn díky laskavé zápůjčce firmy DCom Brno, která na omezenou dobu poskytla zařízení převaděče Hytera RD985. Charakteristika chování převaděče je tedy prakticky stejná, jako u totožného zařízení převaděče OK0X na Pradědu. Maximum vyzařování signálu je zhruba západně od Frýdku-Místku. Kvalitní duplexer poskytnul Michal OK2HAZ.

Zatím se ukazuje, že bude třeba na vstup převaděče doplnit přídavný filtr, neboť v FM režimu se často projevuje rušení z nějakého blízkého zdroje. Dalo se to samozřejmě předpokládat, neboť na tomto exponovaném stanovišti je v okruhu několika desítek metrů velké množství aktivních VF zařízení.

Kmitočet TX: 439,425 MHz

Kmitočet RX: 431,825 MHz

VF výkon: 20 W

Polarizace: vertikální

Zařízení: Hytera RD985

Anténní systém: Cardio 330°

Aktivace v FM režimu: CTCSS 82,5 (stejný subtón je vysílán i po dobu TX)

Aktivace v DMR režimu: Color Code 2

CCS7 ID: 420711

Provozovatel: OK2JIB

VO: OK2JIB

V DMR režimu není zatím vytvořena žádná samostatně staticky namapovaná komunikační skupina pro OK0BDL. Naopak je určena jako výchozí TG777, doposud používaná jako domácí na OK0X. Tato skupina je simultánně vysílána oběma převaděči, což jí zajišťuje rozsáhlé pokrytí signálem na podstatné části území severní Moravy, tedy kraje Olomouckého i Moravskoslezského.

Budeme se těšit na spojení ze staronového převaděče na Královně Moravskoslezských Beskyd.

Upgrade převaděče OK0BNJ

9. března 2019 proběhl upgrade převaděče OK0BNJ. Převaděč nyní umožňuje kromě analogového stávajícího FM provozu i digitální provoz DMR a C4FM-FUSION.
DMR provoz je připojen do České národní DMR sítě, C4FM-FUSION je směrován do reflektoru CZ YSF Praha. Funkce přístupu do sítě Echolink zůstala samozřejmě zachována.
Na upgradu se kromě VO převaděče Michala OK1LPD podílel Martin OK4MD (sestavení a odladění MMDVM kontroléru).
Převaděč pokrývá rozsáhlou část území na rozhraní Středočeského a Jihočeského kraje, t.j. Příbramska, Písecka, Táborska, Soběslavska, až po Třeboňsko. Pokrytí nejvíce navazuje na převaděč OK0BNH.

TX 438,775 MHz
RX 431,175 MHz
CTCSS RX i TX 88,5 Hz
DMR ColorCode: 1

Expedice Serbia – Montenegro 2018

25.4.2018 ve večerních hodinách vyrážíme spolu s radioklubem OK1KZL na radioamatérskou expedici do Srbska a Černé Hory. V plánu je aktivovat  několik WWFF lokalit v obou zemích a být po večerech QRV na KV. Dnes dorazila potěšující zpráva, v Černé Hoře nám byla přidělena expediční volací značka 4O1KZL.
Na srbskou značku stále čekáme.

Autor: Martin OK4MD

C4FM-Fusion reflektor CZYSF PRAHA

Jedním z dalších našich projektů je i náš reflektor CZ YSF PRAHA pro propojení převaděčů systému YAESU Fusion C4FM a „homebrew“ převaděču či hotspotů na bázi MMDVM.
Jelikož firma YAESU neuvolnila svůj nativní síťový protokol Wires-X digitálního sytému C4FM-Fusion jako Open-Source a a tím nebylo umožněno k WIRES-X síti připojit homebrew převaděče a hotspoty, vznikl díky práci Jonathana G4KLX konkurenční způsob jak propojit YAESU a MMDVM převaděče. Jonathan napsal software YSF Reflektor, který umožnil radioamatérům to co síť Wires-X neumožňovala.
Již v létě roku 2017 jsme díky tomu spustili server, na kterém beží YSF reflektor umožňující propojit nejenom převaděče Fusion fy YAESU, ale i převaděče postavené na bázi kontroléru MMDVM. Možnost připojení do systému se tak otevřela nejen pro převaděče, ale i pro hotspoty (DVMEGA, DV4Mini, OpenSpot a další).
V současné době náš reflektor CZ YSF PRAHA spojuje v jeden systém největší množství převaděčů C4FM-Fusion v ČR. Páteřními body sítě jsou převaděče Praha-Strahov OK0DBY a Černolice OKBNH, doplněné převaděči Krkonoše OK0DFR, Lipník u Benátek n/J. OK0TAD v Čechách a Mohelnice OK0DSL a Olomouc OK0DOL na Moravě. Páteřní převaděče jsou připojeny trvale, další dle uvážení VO buď trvale nebo ON-DEMAND (pokud jste v dosahu daného převaděče sami si ho pomocí radioastanice a tlačítka DX – WIRES-X připojíte)
Převaděč Praha-Strahov OK0DBY je navíc propojen do sítě Wires-X a tím zpřístupňuje tuto síť i pro ostatní převaděče a hotspoty v síti CZ YSF PRAHA.
Dashboard a stav reflektoru lze sledovat na adrese http://185.32.183.148/ysf .

Autor: Martin OK4MD

Upgrade převaděče OK0BNH

20. února 2018 proběhl upgrade převaděče OK0BNH. Převaděč nyní umožňuje kromě analogového stávajícího FM provozu i digitální provoz DMR a C4FM-FUSION.
DMR provoz je připojen do České národní DMR sítě, C4FM-FUSION je směrován do reflektoru CZ YSF Praha. Funkce přístupu do sítě Echolink zůstala samozřejmě zachována.
Na upgradu se kromě VO převaděče Michala OK1LPD podílel Martin OK4MD (sestavení a odladění MMDVM kontroléru) a Michal OK2HAZ (dar MMDVM kontroleru).
Převaděč pokrývá významnou část Prahy, Prahy – Západ, Berounska, Benešovska včetně oblasti Slapské přehrady a části Příbramska.

TX 438,625 MHz
RX 431,025 MHz
CTCSS RX i TX 88,5 Hz
DMR ColorCode: 1

Autor: Martin OK4MD

Úprava příjmu na OK0DBZ

Dne 10.3.2018 jsme vyjeli prověřit a vyřešit situaci ohledně špatného příjmu převaděče OK0DBZ na Bezdězu. Převaděč trpěl zhoršenou citlivostí již od doby prvotní instalace a situace se časem ještě zhoršila natolik, že převaděč nešel aktivovat z ruční stanice ani na 10 km naprosto přímé viditelnosti. Continue reading

Zprovozněn převaděč OK0DOL

Dne 1.10.2017 byl v testovacím režimu uveden do provozu převaděč OK0DOL, tehdy ještě pod značkou a na kmitočtech OK0XGD. V průběhu následujících týdnů probíhalo testovaní, pokusy a úpravy sestavy. Tento převaděč v současné chvíli plně nahrazuje OK0XGD, které je v současné chvíli již druhým rokem vypnuté a jeho zprovoznění se z časových důvodů odkládá. Continue reading

Víkendový výpadek provozu OK0X Praděd

Z důvodu rekonstrukce NN rozvodny a instalace nových rozvaděčů a kabeláže na TV vysílači Jeseník – Praděd bude probíhat o víkendu 2.8. – 3.8.2016 energetická výluka celého objektu, včetně FM+DMR převaděče OK0X a APRS digi OK0X-2, v tomto rozsahu:

2.8.2016 v čase od 9.00 do 17.00 hodin – krátkodobý výpadek při přepojování do provizorního rozvaděče

3.8.2016  v čase od 6.00 do 15.00 hodin – úplná odstávka napájení

Mezinárodní a alternativní ID již i v OK-DMR síti

Tento článek již není platný. Podpora cizých ID byla ukončena.

Od 1.3.2016 vstupuje v platnost úprava Základních pravidel provozu DMR radioamatérské sítě, která byla schválena na poslední schůzi našeho občanského sdružení.

Konkrétně se úprava týká bodu číslo 1, v tomto původním znění

ID je pětimístné, v rozsahu 10100 až nekonečno. ID je jedinečné v síti a je vázáno na volací značku.

a mění se na nové znění takto

Národní ID je pětimístné, ve tvaru 10xxx. ID je jedinečné v síti a je vázáno na volací značku. Stávajícímu uživateli národního ID může být na požádání povoleno v síti alternativní nekolizní ID.

Tímto reagujeme na nově vzniklou poptávku, která se týká zejména využívání mezinárodních ID v systému CCS7.

Proč až nyní?

Naše síť začala vznikat v roce 2011. Tehdy jediný existující číslovací plán, který se dal převzít, měla síť DMR-MARC, čistě Mototrbo záležitost, ke které jsme se z technologických důvodů nemohli připojit, takže ani nebyl důvod přebírat jejich způsob číslování, který ani nebyl zcela stoprocentně přenositelný na naše podmínky. Protože jsme se chtěli vyvarovat nedobrých zkušeností např. z Polska, kde se způsob číslování ID měnil asi třikrát za poměrně krátkou dobu, což se samozřejmě nesetkalo vždy s nadšenou odezvou uživatelů, princip robustnosti nám velel vyčkat, až se situace vykrystalizuje a vznikne reálná poptávka po jiném číslování.

Co tím řešíme?

Vnímavý čtenář si jistě všiml slova „alternativní“ v titulku příspěvku. Není totiž naším cílem pokrýt jenom v současné době nejvíce se rozšiřující systém CCS7, ale jít ještě o krok dál. Nynější úprava by tedy měla řešit tento okruh otázek:

  • Mám ID již z dřívějška přidělené ze sítě DMR-MARC a používám ho v zahraničí, mohu jej využít v síti OK-DMR?
  • Nechal jsem se zaregistrovat v systému CCS7, protože psali na dstarovém webu, že to bude do budoucna nutnost, mohu s ním komunikovat i v síti OK-DMR?
  • Před mnoha lety jsem utratil nějaké dolary za hezké ID v síti Echolink a rád bych toto pro mne lehce zapamatovatelné číslo používal i v OK-DMR, můžu?
  • Mám DMR radiostanici z naší profesionální radiosítě, s firemním ID, nemám problém si naprogramovat amatérské kmitočty, ale nemůžu lehce měnit ID, není to Hytera, je nějaké řešení?
  • Koupil jsem si hotspot DV4mini, ale striktně vyžaduje ID ve tvaru CCS7, takže na něj doposud jen smutně koukám, dalo by se s tím něco dělat?

Odpověď na všechny otázky je samozřejmě ANO 🙂

Jaký je další postup?

Tak jako doposud, napište nám prostý a stručný email. Nevyžadujeme žádné kopie amatérských povolení od ČTÚ, proto nám neposílejte naskenované kopie koncesí, rodné listy matek, apod. Dodržujeme platnou legislativu a nehrajeme si na žádnou instituci. Koncese obsahují osobní údaje, nad jejich ochranou bdí v ČR pro tento účel zřízený úřad a jejich sběrem bychom se dopouštěli porušování zákona, rovněž za těmito účely existujícího. A protože občanské sdružení je právnickou osobou, mohla by nám hrozit tučná pokutička…

Stávající uživatel národního ID to má jednodušší, stačí napsat v případě zájmu zprávu, že chcete využívat takové nebo jiné ID konkrétního typu (MARC, CCS7, Echolink, profi, jiné…), pokud bude nekolizní, přidáme ho do databáze. ID v cizí databázi neověřujeme, předpokládáme, že uživatel, který má koncesi, je na dostatečné mentální úrovni, aby ho nekradl někomu cizímu. V opačném případě bychom museli uplatnit bod č. 10 našich provozních pravidel a to bychom velmi neradi 🙁

Nový uživatel to nemá o moc komplikovanější. Byť si nechceme nechat zasílat žádné úřední listiny, něco málo o uživatelích nás zajímá. Takové obvyklé minimum je křestní jméno, QTH a typ radiostanice, pro statistiku je to fajn a stačí nám to 🙂 A doplnit, zda je zájem jenom o národní ID nebo i alternativní ID. To je vše.

Co dále s národními ID?

Naše původní „desítkové“ ID zůstávají a jsou nyní označovány jako národní. Jsou přidělena vždy. Mají jednu zásadní výhodu. Na rozdíl od mezinárodních ID můžete národních ID mít víc k jedné volací značce. K čemu to může být dobré? Zkrátka pokud chcete experimentovat, bádat a testovat (což je docela zásadní pilíř radioamatérské činnosti) a máte k tomu dvě radiostanice, brzy zjistíte, že duplicita ID v síti sice nezpůsobí žádnou katastrofu, ale pro některé experimenty a způsoby spojení je nežádoucí. Pokud se nechystáte na provoz v jiných DMR sítích, národní ID může i postačovat na běžný vnitrostátní provoz.

Má celá věc nějaké ale?

Z důvodu technického omezení alokace paměti na našich převaděčích Hytera je počet ID celkově limitován. Proto nelze přidělovat ID do nekonečna a ve svých žádostech prosím přistupujte k potřebě alternativního ID racionálně, tedy ne ve smyslu „je to cool, chci to“, ale spíš „potřebuji to a budu to skutečně využívat“. Děkujeme.

Které ID můžu používat?

Budete-li mít dva typy ID, používejte kterékoliv z nich dle potřeby. Pozor, nadále platí Provozní řád i Základní pravidla provozu DMR radioamatérské sítě a přidělením kteréhokoliv ID na vaši žádost, s nimi vyslovujete souhlas.