Bastlení

Programovací kabel pro mobilní stanice a převaděče Hytera

V tomto stručném příspěvku bychom vám rádi poskytli drobný tip na sestavení programovacího kabelu pro mobilní stanice a převaděče značky Hytera. Pokud si tedy chcete ubastlit něco více než zdroj, tak zde je jednoduchý návod.

Upozornění: Vše, co je zde uvedeno, má pouze studijní charakter a autor článku, jakožto ani provozovatel webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné škody. Zásadně nedoporučujeme provádět žádné postupy níže napsané!

Prozatím všechny mobilní stanice a převaděče od tohoto čínského výrobce používají pro připojení příslušenství konektor Cannon 26 (HD26F), takže postačí koupit (HD26M), nějaký ten prodlužovací USB kabel nebo cokoli s USB-A a propojit. Tím je hotovo. Pokud by si tedy někdo chtěl ubastlit k DMR něco více než zdroj a nebo nechtěl chrastit prkenicí při koupi originálu (cca 30 €), tak zde se lze realizovat. Jen upozornuji, že tímto kabelem NELZE nahrát nový firmware do převaděče, ale jen do mobilní stanice – několikrát odzkoušeno ! Stejně tak nelze tento kabel použít v případě, že je ve stanici zapojen mikrofon s klávesnicí. Ten totiž se stanicí komunikuje po datové sběrnici, která je společná pro mikrofonní konektor i zadní konektor příslušenství a její druh řídí stanice – při připojeném chytrém mikrofonu se jedná o 5V UART a při připojeném počítači se jedná o USB. Proto nelze tento kabel provozovat souběžně s připojeným inteligentním mikrofonem. Ten obyčejný nevadí a není třeba jej odpojovat.

Zapojení USB pro programování stanice

Zapojení USB pro programování stanice