Hytera

Hytera DMR firmware 6 – novinky a změny

Již nějakou dobu je na světě zbrusu nový firmware řady 6 (aktuálně R6.0) pro veškerou radiotechniku Hytera DMR (převaděče, vozidlové i přenosné radiostanice). Pojďme si vzít oficiální dokument od Hytery a zestručněným překladem uvést všechny změny a novinky, které jsou v této nové edici firmware R6.0 obsaženy. Není jich málo.

Pokud se ale nezabýváte touto technikou hlouběji a neznáte příslušnou terminologii, raději ve čtení nepokračujte 🙂 Nejde o klasický článek, spíš o jakousi publikační formu znalostní databáze.

Continue reading

Hytera Query Location

Minulý týden Hytera uvolnila nový firmware řady 6.0, včetně aktualizace softwarového balíku programového vybavení k terminálům i převaděčům. Komplexní článek popisující všechny novinky a změny připravujeme.

Za první zmínku stojí zcela nová funkce – Query Location. Umožňuje protistanicím, které jsou vybaveny GPS přijímačem, navzájem sdílet svoji polohu manuálním dotazem z menu radiostanice. Po úspěšně provedeném přenosu lokačních dat jsou souřadnice v dotazujícím terminálu přepočteny vůči vlastní poloze a výsledkem je směr a vzdálenost (v metrech) od protistanice.

hytera_query_location_menu hytera_query_location_request hytera_query_location_answer

Nová mobilní DMR radiostanice Hytera MD65X

Hytera_MD65X_nahledDnes byla zatím neoficiálně představena zcela nová vozidlová radiostanice Hytera, která nenavazuje přímo na žádnou stávající produktovou řadu. Jak jsme již informovali v dřívějším článku o nových produktech Hytera, kde byla tato mobilní radiostanice zmíněna bez označení, tímto dnem jsou dostupné další informace.

Pro ty, kdo mají problém s vestavbou radiostanice Hytera MD785 do auta, nebo pro ně není vhodné či cenově dostupné řešení pomocí sady na oddělenou montáž těla a panelu radiostanice, je Hytera MD65x (v našem regionu s označením MD655) vhodná varianta.

Protože zřejmě administrátor webu Hytery není totožný s administrátorem jejich profilů na sociálních sítích, na www.hytera.com zatím informace nehledejte (např. již postupně dodávaný převaděč RD625 tam taky není). Dostupné údaje jsou tyto:

  • menší rozměry než MD785
  • veškeré ovládání soustředěno do externího handsetu
  • VF výkon 1 – 25 W
  • snad veškeré možnosti a funkce jako MD785
  • černobílý displej na handsetu
  • reproduktor zabudovaný v handsetu
  • GPS varianta zatím nepotvrzena
  • dostupnost „pravděpodobně 2. kvartál 2014“ – nutno brát s rezervou, ostatně druhý kvartál už je 🙂

Nutno dodat, že by nové Hyteře MD655, vzhledem ke slabší hardwarové výbavě, která ale pro 90% případů nemusí znamenat žádné provozní omezení, slušela dobrá cena, nižší než MD785 (která ale není nijak předražená), pokud někoho v Číně nenapadne cenová kalkulace typu: MD655 = cena MD785 + cena soupravy pro oddělenou montáž + příplatek za novinku 🙂 Budeme doufat že ne a popřejeme novému zajímavému terminálu úspěch, neboť rozhodně dobře doplňuje nabídku DMR produktů.

Hytera_MD65X_1 Hytera_MD65X_2

Nové propojení VoIP s DMR převaděčem Hytera

V roce 2013 jsme úspěšně propojili a otestovali prostup telefonní linky VoIP do DMR radiosítě. Nešlo o připojení na bázi terminálu, ale modernější způsob – přímo na převaděč. Protože hlava česká je koumavá, manuály nečte, maximálně se jimi inspiruje, řešení doporučované výrobcem bylo ještě hardwarově rozšířeno tak, že lze na dálku softwarově přepínat zakončení telefonní linky v analogovém FM kanále, nebo prvním či druhém timeslotu DMR provozního režimu. Navíc použitá telefonní gateway (Linksys SPA3102) umožňovala konfiguraci dvou VoIP linek a jedné PSTN linky, přičemž mezi nimi v režimu přihlášení na gateway před sestavením hovoru, bylo možné se přepínat pomocí DTMF.

Protože jsme byli (pravděpodobně) první v Česku s tímto řešením na bázi Hytera převaděč + Zetron interface + VoIP gateway, opět (pravděpodobně) první, vám přinášíme informaci o tom, že po roce je již toto řešení zastaralé 🙂

Jak informoval výrobce, ve vývoji je již nový firmware řady 6.x pro všechny převaděče (tedy RD985, RD965 i nový RD625), který bude mít integrovanou podporu SIP.

Co to znamená?

Nebude již potřeba interface na připojení telefonní linky a servisních I/O převaděče, typicky nejrozšířenější Zetron M30, který jsme otestovali ve výše uvedeném propojení. Nebude se již na prostup do VoIP používat běžná VoIP gateway (na prostup do analogové PSTN linky postačoval jen samotný Zetron převodník), ale PBX gateway, která umožní jak VoIP, tak PSTN a vřadí se mezi LAN vstup převaděče a příslušný router IP konektivity. Nepůjde tedy zřejmě o nativního SIP klienta, jak vyplývá z přiložené infografiky, ale bude třeba toto řešení.

Jaké z toho vyplynou změny?

  • úspora jednoho hardwarového prvku (v tomto případě Zetron interface, který tvořil koncové zařízení telefonní linky a hardwarově ovládal převaděč při prostupu radiosíť – telefon)
  • pružnější ovládání typu hovoru (skupinový nebo privátní) ze strany telefonní linky (dosud nešlo a navíc byla pevná vazba na naprogramovaný TX kontakt v převaděči)
  • možnost konferenčních hovorů (dosud nešlo)
  • plné využití obou timeslotů (pro každou linku samostatný timeslot, dosud byla možnost jen jednoho)

Všechny dosavadní možnosti by měly být zachovány, včetně našeho rozšíření. Samozřejmě s tím, že v analogovém režimu je provozně aktivní jen jedna linka a počet VoIP linek a možnost analogové PSTN závisí na typu použité PBX (jako vzorová je od Hytery uváděna Grandstream UCM6102, viz obrázek níže). Pochopitelně jak bude dostupný firmware řady 6, hned se pokusíme vše otestovat, včetně videa jako minule. Doufejme taky, že když bude firmware povýšen o celou jednu řadu, novinek a vylepšení bude ještě více než jen tato.

Nyní již oficiální infografika od Hytery, foto vzorové PBX a ukázkové video toho minulého, zastaralého, přesto perfektně funkčního řešení propojení telefonní linky do digitální radiosítě 🙂

hytera_voip_solution

GS-UCM6102

Programovací kabel pro mobilní stanice a převaděče Hytera

V tomto stručném příspěvku bychom vám rádi poskytli drobný tip na sestavení programovacího kabelu pro mobilní stanice a převaděče značky Hytera. Pokud si tedy chcete ubastlit něco více než zdroj, tak zde je jednoduchý návod.

Upozornění: Vše, co je zde uvedeno, má pouze studijní charakter a autor článku, jakožto ani provozovatel webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné škody. Zásadně nedoporučujeme provádět žádné postupy níže napsané!

Prozatím všechny mobilní stanice a převaděče od tohoto čínského výrobce používají pro připojení příslušenství konektor Cannon 26 (HD26F), takže postačí koupit (HD26M), nějaký ten prodlužovací USB kabel nebo cokoli s USB-A a propojit. Tím je hotovo. Pokud by si tedy někdo chtěl ubastlit k DMR něco více než zdroj a nebo nechtěl chrastit prkenicí při koupi originálu (cca 30 €), tak zde se lze realizovat. Jen upozornuji, že tímto kabelem NELZE nahrát nový firmware do převaděče, ale jen do mobilní stanice – několikrát odzkoušeno ! Stejně tak nelze tento kabel použít v případě, že je ve stanici zapojen mikrofon s klávesnicí. Ten totiž se stanicí komunikuje po datové sběrnici, která je společná pro mikrofonní konektor i zadní konektor příslušenství a její druh řídí stanice – při připojeném chytrém mikrofonu se jedná o 5V UART a při připojeném počítači se jedná o USB. Proto nelze tento kabel provozovat souběžně s připojeným inteligentním mikrofonem. Ten obyčejný nevadí a není třeba jej odpojovat.

Zapojení USB pro programování stanice

Zapojení USB pro programování stanice

Nové řady radiostanic Hytera DMR

Hytera se sice poslední dobou inovativně vrhá dost do vod TETRA a DMR Trunku, zejména na bázi infrastruktury, nicméně nezapomíná ani na DMR Tier II. Kromě stávajících výrobků je v realizaci nebo v přípravě několik zcela nových řad radiostanic a převaděčů. Modely radiostanic jsou nicméně uvolňovány na trh postupně, aktuálně po jedné jednodušší variantě ze dvou nových řad. Pro oba typy radiostanic platí, že budou dostupné počátkem druhého čtvrtletí 2014 a prozatím jen ve verzi UHF.

Hytera PD60x

Označení v evropském regionu bude PD605. Radiostanice konstrukčně navazuje na kompaktní řadu pro skryté nošení X1 (sdílí s ní např. i konektor příslušenství).

ZÁKLADNÍ PARAMETRY

Hytera_PD6xx_series

Počet kanálů: 32

Počet zón: 3

Hmotnost: 290 g

Rozměry: 119 x 54 x 27 mm

VF výkon: 4 W (UHF) / 5 W (VHF)

Baterie: 1500 mAh (Li-Ion)

Odolnost: IP67, kovové tělo

Dílčí verze: s / bez GPS, s / bez Man down

Předpokládaná cena:  cca. 370 Euro v základní verzi, cca. 430 Euro ve verzi GPS + Man down

Více informací o PD60x

Hytera PD50x

Označení v evropském regionu bude PD505. Touto radiostanicí Hytera evidentně reaguje na levné DMR radiostanice řady Commercial od Motoroly, zejména DP1400. Tomu odpovídá nejen jednodušší konstrukce (nižší IP krytí), ale i výbava (absence GPS modulu a Man down čidla).

ZÁKLADNÍ PARAMETRY

Hytera_PD5xx_series

Počet kanálů: 32

Počet zón: 3

Hmotnost: 260 g

Rozměry: 115 x 54 x 27 mm

VF výkon: 4 W (UHF) / 5 W (VHF)

Baterie: 1500 mAh (Li-Ion)

Odolnost: IP54, plastové tělo

Dílčí verze: pouze základní verze bez GPS a Man down

Předpokládaná cena:  cca. 280 Euro

Více informací o PD50x

Co na nás Hytera ještě chystá?

Jak napovídají oba obrázky modelových řad výše, dočkáme se u řady PD5xx ještě verze s černobílým displejem a kompaktní klávesnicí a u řady PD6xx dvou verzí s barevným displejem a kompaktní a plnohodnotné klávesnice. Označení modelů je ovšem zatím neznámé. Kdo chce tipovat, tak varianty mohou být PD525, PD625, PD685, apod. 🙂

Hytera_New_series Hytera_Handy_series
Ale to ještě není zdaleka všechno…
Na těchto dvou fotografiích (oficiální a neoficiální) je toho ještě více.
Kompaktní all-in-one převaděč Hytera RD62x (se zabudovaným duplexerem, napájecím zdrojem a VF výkonem 25W), není takovým překvapením, neboť jeho dostupnost se sice odhaduje na druhé čtvrtletí 2014, ale informace jsou o něm dostupné již dnes v plné míře.

hytera_rd625_official_photo2 hytera_rd625_panel hytera_rd625_panel_detail hytera_rd625_and_new_unknow_mobile

Následovat bude nová vozidlová radiostanice, již od základu určená pro oddělenou montáž těla transceiveru a zvláštního mikrofonu s displejem. Zatím bez předem známého označení a dostupnosti.

Na finále zcela nová řada ultrakompaktních radiostanic s integrovanými anténami, s označením PD35x a PD36x.

hytera_pd35x_photo hytera_pd36x_photo

Hytera tedy nezahálí a je jistě důstojným soupeřem Motoroly, která se také snaží dávat na trh stále zajímavější modely radiostanic DMR, nehledě na další významné světové výrobce (viz předchozí články).

Harris Momentum – obrandovaná Hytera DMR

harris_logo Americká firma Harris, známá především svou radiokomunikační technikou pro vojenské účely, nabízí nyní svoji vlastní DMR řadu pod názvem Momentum. Pokud se vám zdá, že jste již tyto výrobky někde viděli, nemýlíte se. Harris podepsal smlouvu s Hyterou a její technika je nyní Harrisem nabízena jako Momentum. Je to již druhý počin v nabídce obrandovaných zařízení DMR mezi známými světovými výrobci, kdy Vertex Standard, od roku 2010 pod křídly Motorola Solutions, kromě vlastní DMR řady prodává také výrobky Motorola, právě s názvem Vertex.
momentum_home_dmr
Pro rychlý přehled, převod názvů Momentum na původní Hytera:

Momentum HDP250 = Hytera X1p

Momentum HDP150 = Hytera PD785*

Momentum HDP100 = Hytera PD705*

Momentum HDM150 = Hytera MD785*

Momentum HDR100 = Hytera RD985*

Momentum HDT300 = Hytera DMR Trunking Pro

* Koncovka názvu modelu se může lišit dle prodejního regionu, v tomto případě 5 je Evropa.