DMR

Nové propojení VoIP s DMR převaděčem Hytera

V roce 2013 jsme úspěšně propojili a otestovali prostup telefonní linky VoIP do DMR radiosítě. Nešlo o připojení na bázi terminálu, ale modernější způsob – přímo na převaděč. Protože hlava česká je koumavá, manuály nečte, maximálně se jimi inspiruje, řešení doporučované výrobcem bylo ještě hardwarově rozšířeno tak, že lze na dálku softwarově přepínat zakončení telefonní linky v analogovém FM kanále, nebo prvním či druhém timeslotu DMR provozního režimu. Navíc použitá telefonní gateway (Linksys SPA3102) umožňovala konfiguraci dvou VoIP linek a jedné PSTN linky, přičemž mezi nimi v režimu přihlášení na gateway před sestavením hovoru, bylo možné se přepínat pomocí DTMF.

Protože jsme byli (pravděpodobně) první v Česku s tímto řešením na bázi Hytera převaděč + Zetron interface + VoIP gateway, opět (pravděpodobně) první, vám přinášíme informaci o tom, že po roce je již toto řešení zastaralé 🙂

Jak informoval výrobce, ve vývoji je již nový firmware řady 6.x pro všechny převaděče (tedy RD985, RD965 i nový RD625), který bude mít integrovanou podporu SIP.

Co to znamená?

Nebude již potřeba interface na připojení telefonní linky a servisních I/O převaděče, typicky nejrozšířenější Zetron M30, který jsme otestovali ve výše uvedeném propojení. Nebude se již na prostup do VoIP používat běžná VoIP gateway (na prostup do analogové PSTN linky postačoval jen samotný Zetron převodník), ale PBX gateway, která umožní jak VoIP, tak PSTN a vřadí se mezi LAN vstup převaděče a příslušný router IP konektivity. Nepůjde tedy zřejmě o nativního SIP klienta, jak vyplývá z přiložené infografiky, ale bude třeba toto řešení.

Jaké z toho vyplynou změny?

  • úspora jednoho hardwarového prvku (v tomto případě Zetron interface, který tvořil koncové zařízení telefonní linky a hardwarově ovládal převaděč při prostupu radiosíť – telefon)
  • pružnější ovládání typu hovoru (skupinový nebo privátní) ze strany telefonní linky (dosud nešlo a navíc byla pevná vazba na naprogramovaný TX kontakt v převaděči)
  • možnost konferenčních hovorů (dosud nešlo)
  • plné využití obou timeslotů (pro každou linku samostatný timeslot, dosud byla možnost jen jednoho)

Všechny dosavadní možnosti by měly být zachovány, včetně našeho rozšíření. Samozřejmě s tím, že v analogovém režimu je provozně aktivní jen jedna linka a počet VoIP linek a možnost analogové PSTN závisí na typu použité PBX (jako vzorová je od Hytery uváděna Grandstream UCM6102, viz obrázek níže). Pochopitelně jak bude dostupný firmware řady 6, hned se pokusíme vše otestovat, včetně videa jako minule. Doufejme taky, že když bude firmware povýšen o celou jednu řadu, novinek a vylepšení bude ještě více než jen tato.

Nyní již oficiální infografika od Hytery, foto vzorové PBX a ukázkové video toho minulého, zastaralého, přesto perfektně funkčního řešení propojení telefonní linky do digitální radiosítě 🙂

hytera_voip_solution

GS-UCM6102

DMR a D-Star combo radiostanice? Možná již brzy

Kanadskou firmu Connect Systems a její DMR produkt CS700 jsme nedávno představili v samostatném článku.

Nyní se však ze strany této firmy rýsují další zajímavé plány. Z rozhovoru prezidenta CSI Jerryho Wangera vyplynulo, že firma se setkala s pozitivní odezvou ze strany radioamatérské komunity a zájmem o její DMR radiostanici, zejména díky nízké ceně a proto pracují aktuálně na prototypu radiostanice, vycházející z modelu CS700, který bude integrovat jak DMR, tak i systém D-Star. Tento prototyp by chtěli představit na letošním americkém radioamatérském setkání Dayton Hamvention.

Vzhledem k tomu, že oproti standardu DMR, pro který vyvíjí techniku celá řada významných světových výrobců, D-Star zůstal po dlouhé řadě let osamocen jen u japonské firmy Icom a žádný jiný výrobce se nepřidal, mohl by tento počin být pozitivní pro uživatele dvojnásob – narušením „monopolu“ Icomu a možnostmi využitím obou standardů.

Nehledě na to, že Jerry Wanger prozradil i úvahu pro příští rok – dualband radiostanici 🙂

Doufejme, že tyto plány nezůstanou jen na rýsovacích stolech vývojářů.

Zdroj: server DMR Applications

Přehled digitálních radiokomunikačních standardů

Ztrácíte přehled ve všech těch zkratkách a variantách, včetně podrobnějších údajů, které se vážou k dnešním radiokomunikačním standardům na digitální bázi?

Zde je přehledná tabulka, která pomůže se v dnešní digitální džungli zorientovat. Zahrnuje pouze skutečné komunikační standardy v pásmech VHF/UHF, neřeší tedy digitální módy na krátkovlnných pásmech (DRM, FreeDV, apod.) a rozhlasové a televizní normy (MPEG, apod.).

Pokud však máte pocit, že v tabulce něco chybí, nebo jste našli chybu, uvítáme připomínky na emailu prevadece@email.cz

K řádkům tabulky, které řeší standard DMR – kodek AMBE+2 není závazný, pouze panuje shoda mezi výrobci, sdruženými v DMR Association, která jej doporučuje. Nicméně např. v asijském regionu se často používá jiný (SELP). Něco podobného platí pro standard dPMR.

Poslední tři řádky tabulky obsahují digitální módy, které jsou čistě na radioamatérské bázi, z nichž ten poslední je již historický.

Technologie Alternativní názvy Modulace Přístup Kodek Rastr Web
dPMR 4FSK FDMA AMBE+2C nebo ASELP 6,25 kHz dPMR Association
DMR Tier 1 Unlicensed DMR 4FSK FDMA AMBE+2 nebo SELP 6,25 kHz DMR Association
DMR Tier 2 DMR, MotoTrbo 4FSK TDMA 2 sloty AMBE+2 nebo SELP 12,5 kHz DMR Association
DMR Tier 3 DMR Trunk 4FSK TDMA 2 sloty + FDMA AMBE+2 nebo SELP 12,5 kHz DMR Association
Tetra Release 1 Dimetra 4DQPSK TDMA 4 sloty + FDMA ACELP nebo MELP 25 kHz TCCA
Tetra Release 2 4QAM až 64QAM TDMA 4 sloty + FDMA ACELP nebo MELP 25 až 150 kHz TCCA
P25 Phase 1 Project 25, APCO-25, Astro C4FM FDMA IMBE 6,25 nebo 12,5 kHz APCO Int. nebo P25 TIG
P25 Phase 2 Project 25, APCO-25, Astro CQPSK TDMA 2 sloty AMBE+2 12,5 kHz APCO Int. nebo P25 TIG
Tetrapol Matra, Pegas, Sitno GMSK FDMA RPCELP 10 nebo 12,5 kHz Tetrapol Forum
NXDN IDAS (Icom), NEXEDGE (Kenwood) 4FSK FDMA AMBE+2 6,25 nebo 12,5 kHz NXDN Forum
D-Star GMSK FDMA AMBE2020 6,25 kHz D-Star Info
Yaesu DV System Fusion C4FM FDMA AMBE+2 12,5 kHz Yaesu
Alinco DV GMSK FDMA CVSD 25 kHz Alinco

Konec analogových radiostanic Motorola

motorola_analog_kolekce V souladu s rozvojem platformy MotoTRBO (což je obchodní název Motoroly pro její řešení na bázi DMR) a celkovým přechodem rádiových sítí na digitální provoz, informovala firma Motorola Solutions o svých plánech na ukončení nabídky konvenčních analogových radiostanic. Proces bude trvat okolo jednoho roku a zahrnuje série Waris GP a GM, Commercial CP a CM a taktéž řad GP a GM.

V první fázi (do 18. srpna 2014) bude ukončena nabídka modelů GP Lowband (bez náhrady) a GP Compact 5 Tone GP344/388 (náhrada řadou MotoTRBO DP3441/DP2000).

V druhé fázi (do 16. února 2015) bude ukončena nabídka modelů a řad GP340, 360, 380, GM360, CP a CM. Pochopitelně Motorola navrhla náhradu na bázi digitálních radiostanic MotoTRBO, které umí taktéž konvenční analogový provoz.

Alternativy pro stažené modely v tabulce:

Ukončené modely Navrhovaná náhrada
Série GP Série DP4000
Série GM Série DM4000
CP040 DP1400
Série CP100 DP1400
Série CM DM1000/2000
GP Compact DP3441 nebo DP2000

Technická podpora pro stažené produkty bude pokrývat období 5 let ode dne ukončení nabídky příslušných modelů radiostanic.

Zdroj: Radiotech.pl